Published on 14 Haziran 2015 by

Photoshop CC Yenilikler

 

Adobe Photoshop CC’yi inceledik!

photoshop_cc-700x525

Popüler resim düzenleme yazılımının son sürümünü, yani Photoshop CC’yi ve yeniliklerini inceledik!

Photoshop CC‘yle birlikte en popüler resim düzenleme yazılımı, farklı bir lisanslama yöntemine geçiyor. Artık belirli bir ücret ödeyip, yazılımı devamlı kullanmanız mümkün değil. Bunun yerine Adobe Creative Cloudüyesi olup ihtiyacınız olan uygulamaları seçmeniz ve yazılımı bir bakıma kiralamanız gerekiyor.

Sadece Photoshop’u kullanacaksanız, yıllık üyeliği seçmeniz halinde ayda 19.99 dolar ödemeniz gerekecek. Şüphesiz bu, şimdiye kadar yazılımları bir defada satın alanların kabullenmesi zor bir durum. Ama yine de işe iyi tarafından bakarsak bu ücret, çoğumuzun telefon tarifeleri/kontratları için ödediği ücretten daha uygun. Özellikle bir Photoshop uzmanıysanız, onu kiralamak sizi çok etkilemeyebilir.

 Yeni Photoshop’ta yeni neler var?

photoshopu_inceledik_2-300x168

2013’ün Photoshop’unda neler yeni?

 

İsterseniz Adobe’un üyelik planlarıyla ilgili tartışmaları bir yana bırakıp Photoshop CC’de kullanıcıların ilgisini çekecek hangi yeniliklerin olduğuna bakalım.

Photoshop CC, öncelikle daha keskin görseller elde etmenize izin veren yeni iki yol sunuyor. Bunlardan birincisi berraklığı artıran ve karlanmayı azaltan yeni Smart Sharpen aracı. Diğeri ise Adobe’un yeni Camera Shake Reduction (kamera sarsıntısı azaltma) aracı.

Bu araç, hareketin yönünü (‘yörüngesini’) inceleyerek blur efektini tersine çevirmeyi amaçlıyor. Araç Adobe’un örnek resimlerinde gayet iyi çalışıyor, ancak bulanıklık etkisi her fotoğrafta aynı olmadığından aracın performansı değişiklik gösteriyor. Yani fotoğraf makinenizden çıkan her titrek fotoğrafı onarmayı ummayın.

Photoshop CC’nin büyük boyutlu baskılar almanıza yarayan “Intelligent Upsampling” işlevi, normal upsampling işleminde oluşan kalite kaybına neden olmuyor. Daha da iyisi bu işlev sayesinde OnOne’ın Perfect Resize’ı gibi üçüncü parti eklentilere ihtiyacınız kalmıyor. Resimleri büyüttüğünüzde detaylar elbette ki artmıyor ancak keskin kenarlar daha iyi korunuyor.

Adobe Camera Raw’daki yeni müthiş araçlar

photoshopu_inceledik_3-300x168

Yeniliklerin çoğu, Photoshop’un yardımcı RAW dönüştürme aracı Adobe Camera Raw 8 üzerine yoğunlaşıyor. Artık Adobe Camera Raw ile birçok kamera geliştirmesini uygulamanız mümkün. Siz değişiklikleri uyguladıktan sonra resim Photoshop’ta açılıyor.

Örneğin yeni Radial Gradient aracı, resimdeki odağı etrafındaki bölgeleri karartarak, bulanıklaştırarak veya renk doygunluğunu azaltarak vurgulamanıza izin veriyor. Odağı belirlemenizi sağlayan merkezi “pin”in boyutunu ve şeklini değiştirebiliyor, onu istediğiniz konuma sürükleyebiliyorsunuz.

Advanced Healing Brush da oldukça etkili. Araç sayesinde istediğiniz bir yerin üzerini boyayarak “iyileştirebiliyorsunuz“. Eskiden sadece dairesel alanları iyileştirmeniz mümkündü. Photoshop’taki Clone Stamp ve Healing Tools kadar güçlü olmasa da basit düzenleme işlerinizde tam ihtiyacınız olacak bir araç.

Camera Raw’daki en iyi işlev ise resimdeki çizgileri güçlendiren Upright aracı. Araç, resimdeki çizgileri otomatik olarak buluyor ve hangisinin yatay, hangisinin dikey olması gerektiğini algılıyor. Ardından çizgiler buna göre güçlendiriliyor, böylece perspektif sorunları ortadan kalkmış oluyor.

 Photoshop CC’de en çok beğendiklerimiz

photoshopu_inceledik_3-300x168

 

Adobe’un üyeliği şart koşan yeni planı uzun süre tartışılacak, peki bunu bir kenara bırakırsak Photoshop CC’ye geçmeye değer mi?

Beğendiğimiz yönler

Photoshop CC şu an elde edebileceğiniz en iyi görsel düzenleme programı. Adobe’un karmaşık ve güçlü bir programı son derece temiz bir arayüzde sunma başarısı yeni Photoshop’ta da devam ediyor. Photoshop’tan sonuna kadar faydalanmak istiyorsanız, ne yaptığınızı bilmeniz gerekiyor, çünkü içinde yeni başlayanlar için çok fazladestek yok. Ancak onu biraz öğrendiğinizde alanında en iyisi olduğunu fark edeceksiniz.

Programın kendisindeki geliştirmeler büyük değil, ancak aksine Adobe Camera Raw’daki yeni araçlar tek kelimeyle harika. Bunları resim katmanlarınıza filtre olarak uygulamanız da mümkün.

Bir yazılım için her ay cebinizden para çıkacak olması sizi tedirgin edebilir, ancak Photoshop’a ilk sahip olduğunuzda eskisine göre daha az ödeme yapmış olacaksınız. Yeni üyelik sistemi, otomatik güncellemeleri alacağınız anlamına da geliyor.

Beğenmediğimiz yönleri ve son kararımız

photoshopu_inceledik_4-300x168

Üyelik sistemi akla bir takım garip sorular getirmiyor da değil. Örneğin üyeliğinizi devam ettirmediğiniz takdirde elinizdeki Photoshop PSD dosyalarınızı nasıl açacaksınız?

Adobe Camera Raw 8’deki müthiş yeni araçların bazılarınınLighroom 5‘in işleme motorunda da olduğunu söyleyelim. Yani Radial Graident, Advanced Healing Brush ve Upright araçları için aslında Photoshop’a ihtiyacınız yok.

Photoshop CC’deki diğer geliştirmeler, illüstratörlerin, web geliştiricilerinin ve 3D sanatçılarının şüphesiz hayatını kolaylaştıracak. Ancak bu durum Photoshop’un başka bir sorununu ortaya çıkarıyor. Hangi alanla ilgilenirseniz ilgilenin, Photoshop aslında ücretini ödediğiniz, ancak kullanmadığınız çok daha fazla işlev sunuyor.

Daha büyük bir sorun ise yeni bir Photoshop’a geçmek için biraz erken olması. Yazılımın selefi Photoshop CS6, bir yıldan sadece biraz daha uzun bir süredir piyasada ve birçok müthiş yeni araçla geliyor, üstelik fazlasıyla yeni.

Kararımız

Photoshop CC’nin en önemli değişikliği ve yeniliği üyelik tabanlı ödeme sistemi. Bunun profesyonel kullanıcılara sunacağı avantajlar olabilir, ancak onu arada bir kullanacak olan amatör kullanıcılar için çekiciliğinin az olacağı açık. Yazılımda yapılan yenilikler, Photoshop CS6’dakilere kıyasla daha az. RAW biçimlerini işlemek isteyen fotoğrafçılar ise bu iş için daha hesaplı yollar bulabilirler (Lightroom 5 gibi).

Photoshop CC çok fazla yenilik getirmiyor olabilir, ancak piyasadaki en iyi resim düzenleme yazılımı olmaya

 

Category

Add your comment

Your email address will not be published.